NRG:n Reikäpelimestareiksi Timo Huhtanen ja Kati Myllymäki

NRG:n Reikäpelimestareiksi Timo Huhtanen ja Kati Myllymäki

Riverin reikäpelimestaruudesta pelattiin syksyä enteilevässä tuulisessa säässä lauantaina 1.9.2012. Finaalipäivässä olivat mukana karsintojen kautta paikkansa ansainneet 16 miespelaajaa ja 4 naispelaajaa.

Päivän aluksi laadittiin kaavio kilpailunjohtajana toimineen seuran kapteenin Pasi Niemisen johdolla. Ensimmäisellä kierroksella pelattiin paikasta puolivälieriin (8 pelaajaa) ja sen jälkeen edelleen välieriin pääsemisestä. 4 parasta pelaajaa pelasivat välierien jälkeen loppuottelun ja pronssiottelun.

Naiset pelasivat suoraan välierät ja heti perään loppuottelun ja pronssiottelun.

Miesten loppuottelussa kohtasivat jo viikkoa aiemmin lyöntipelin seuramestaruuskisassa väläytelleet viime vuoden reikäpelimestari Lauri Oja ja oivassa kunnossa oleva Timo Huhtanen. Finaalin ja reikäpelimestaruuden vei Timo Huhtanen tuloksella 3/2. Kolmanneksi tuli valtakunnallisella MID-tourillakin hyvin pärjännyt Kari Viitanen voittaen ensi vuodeksi FJT-kategoriaa hakevan Aleksi Antinmaan 2/1.

Naisten reikäpelimestaruuden vei, ilmiselvästi jälkikasvun loistavasta menestyksestä intoa saanut Kati Myllymäki, joka voitti ensin erittäin jännittävässä ja tasaisessa välierässä ex-ladykapteeni Miia Tanttinen-Mäkelän 1/0 ja loppuottelussa Martina Pellisen 2/1. Pronssiottelussa Miia Tanttinen-Mäkelä voitti Tiina Heikkilän tuloksella 2/1.

Kolmannen kerran uudella systeemillä pelattava reikäpelimestaruus on saavuttanut suosiota erityisesti miesten keskuudessa. Miehet toivovatkin lisää reikäpelejä, joita seuran toiminnassa tullaan entisestään järjestämään seniorien, MID- ja SemiMID-pelaajien sekä juniorien kesken ”Ryder Cup-hengessä”.

Kummassakin sarjassa kolme parasta palkittiin pokaaleilla. Mestareille luovutettiin Kari Koiviolan lahjoittamat kiertopalkinnot, hienot taulut, jotka koristavat mestareiden seiniä tulevan vuoden ajan.

Miesten 2012 reikäpelimestaruus

1. Timo Huhtanen

2. Lauri Oja

3. Kari Viitanen

4. Aleksi Antinmaa

Miesten reikäpelimestaruuden 2012 kärkinelikko vas. 2. Lauri Oja, 1. Timo Huhtanen, 3. Kari Viitanen ja 4. Aleksi Antinmaa. Naisten 2012 reikäpelimestaruus

1. Kati Myllymäki

2. Martina Pellinen

3. Miia Tanttinen-Mäkelä

4. Tiina Heikkilä

Nokia River Golfin kapteeni Pasi Nieminen ojentamassa naisten sarjan kietopalkintoa reikäpelimestaruus 2012 palkintojenjaossa.

Kategoriassa Uutiset